Szkoła Nan Bei Śnieżna Pantera

Szkoła Nan Bei Śnieżna Pantera (Nan Bei Xue Bao) powstała w 2006 roku - nazwa szkoły została nadana przez Mistrza Zhang Feng Juna. Zajęcia Tai Chi prowadzimy w Nowej Dębie, Tarnobrzegu i Warszawie. Przekazujemy bezpośrednią wiedzę od Mistrza Zhang Feng Jun - specjalisty sztuk walki Wushu a także znakomitego lekarza.

Z Nan Bei Śnieżna Pantera powstał tarnobrzeski oddział Nan Bei Biały Żuraw gdzie prowadzi zajęcia Jadwiga Sochaj oraz Wojciech Wesoliński - wychowankowie Łukasza.

Łukasz Klejnberg

Zajęcia Tai Chi w Warszawie prowadzi doświadczony Instruktor Sportu Wushu - Łukasz Klejnberg - wielokrotny złoty medalista Mistrzostw Polski Wushu - założyciel szkoły Nan Bei Śnieżna Pantera, który ćwiczy sztuki walki od 1990 roku. Gruntowny fundament uzyskał trenując pod okiem znakomitego karateki Ryszarda Kipera posiadającego 5 stopień mistrzowski.

Startował w wielu zawodach kumite i kata. W roku 1999 w III Okręgowym Turnieju Karate Kyokushin zdobył pierwsze miejsce w konkurencji kata. Natomiast w roku 2000 zdobył drugie miejsce w walkach full contact w III Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin Szkół Wyższych w kategorii powyżej 80 kg.
W tamtym okresie można było go spotkać ćwiczącego na stadionie w Nowej Dębie jak i również medytującego w śniegu po pas w pozycji zazen. Wtedy też zrodziło się wiele "legend", że biegał i ćwiczył przez cały dzień. Jest w tym trochę prawdy ponieważ pewnego lata można było go spotkać tylko z rana przed 5 i wieczorem koło godziny 21.

W 2000 roku zwrócił szczególną uwagę na chińską sztukę walki Tai Chi Chuan.

Dowiedział się o istnieniu Polsko Chińskiego Stowarzyszenia Kung Fu Wu Shu Nan Bei i Rzeszowskiej Szkoły Kung Fu Wu Shu Nan Bei – Tygrys. Dziewczyna a obecnie żona Beata podsunęła mu gazetę, w której były informacje o zajęciach Tai Chi w Rzeszowie, gdzie podjął niezwłocznie naukę Tai Chi Chuan, a później też Shaolin. Od tamtej pory poświęca nauce Tai Chi Chuan każdy wolny czas.
Szkolił się u znakomitego nauczyciela, bliskiego ucznia Mistrza Zhang Feng Juna Roberta Mrózka, założyciela szkoły Nan Bei Tygrys w Rzeszowie. Obecnie uczy się tajników Chińskich Sztuk Walki pod kątem Mistrza Zhang Feng Jun w Warszawie.

Jego ulubionym stylem jest Tai Chi Chen, a bronią miecz.

Certyfikowany uprawnieniami z Ministerstwa Sportu - Instruktor Sportu Wushu.

W 2010 roku został powołany do Narodowej Kadry Polskiego Związku Wushu.

Szkoła Nan Bei Śnieżna Pantera może pochwalić się wieloma złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami zdobytymi na Mistrzostwa Polski, Pucharze Polski a także Wushu Grand Festival jednym z najważniejszych zawodów organizowanych w Polsce gdzie konkurują ze sobą zawodnicy z całego świata.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia.

Pantera Śnieżna (Xue Bao)

Pantera Śnieżna

Pantera Śnieżna (Irbis, Uncia uncia jak mawiają chińczycy lub Panthera Uncia) jest unikalnym zwierzęciem gdyż dla niej utworzono odrębny rodzaj, nie ryczy taka głośno jak reszta wielkich kotów. Dźwięki przypominają raczej ryk pumy a przez pierwsze dwa lata życia ich futra mają deseń cętkowany.

Pantera Śnieżna występuje głównie w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej ale można ją również spotkać w środkowej Azji. Zamieszkuje góry, lasy i stepy do około 6000 m n.p.m w lecie i ok 600 m n.p.m. w zimie.

Tryb życia pantery śnieżnej to głównie noc, czasami dzień. Dlatego, zdjęć Panter Śnieżnych jest mało a więcej jest malowideł i obrazów. Jeśli widzimy jakieś fotografie to zazwyczaj na zdjęciach widoczna jest tylko jedna Pantera Śnieżna dlatego, że są to zwierzęta należące do samotników. Czasami występują parami jednak jest to wielka rzadkość.

Pantery Śnieżne polują głównie na zwierzęta kopytne jak koziorożce, nahury i jaki. Lubi polować również na bażanty, kuraki, owce i kozy.

Jest bardzo czujnym i ostrożnym zwierzęciem. Cecha jest widoczna w jej przenikliwym silnym a zarazem spokojnym wzroku. Jej długie i gęste futro doskonale kamufluje w okresie zimowym.

Na wolności żyje tylko 4500-6500 Panter Śnieżnych. Główne zagrożenia to rozproszenie populacji, handel futrami oraz wykorzystywanie ich kości w medycynie chińskiej. Gatunek znajduje się na liście IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) oraz chroni go też CITES (Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem).

Informacje i zdjęcia zostały zaczerpnięte z Internetu i Wikipedii. Zdjęcie pochodzi z Wikipedii.